Coraz częściej elementem kina domowego, jakie decydujemy się tworzyć w swoich domach lub mieszkaniach, przestaje być klasyczny telewizor, na rzecz projektora. Ma to w zamyśle dawać efekt jeszcze bardziej zbliżony do prawdziwego kina. Nie osiągnie się tego jednak bez odpowiedniego ekranu projekcyjnego. Obraz z projektora możemy co prawda wyświetlać na dowolnej powierzchni – wystarczy do tego ściana, lecz wówczas nigdy nie wydobędziemy z projektora maksimum możliwości pod względem kolorów, czy też kontrastów. Jaki ekran projekcyjny do kina domowego wybrać, aby móc cieszyć się prawdziwie kinową jakością obrazu?

Manualny czy elektryczny?

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć przy wyborze ekranu projekcyjnego, jest to, czy ma być on manualny, czy elektryczny. Wybierając pierwszy z tych rodzajów, będziesz musiał ręcznie rozstawiać lub rozwijać go. Z pewnością jest to opcja tańsza, lecz niekoniecznie najwygodniejsza. Elektryczny ekran projekcyjny sterowany jest za pomocą pilota. Używając pilota, nie tylko rozwiniesz i zwiniesz swój ekran, ale też skorzystasz ze wszystkich dodatkowych jego możliwości, np. dostosowując rozdzielczość.

Stały czy zwijany?

Stały ekran do projektora montujemy na podobnej zasadzie, jak zwykły telewizor. Opcja taka będzie dobrym wyborem, jeśli przewidujemy, że dane pomieszczenie na stałe ma pełnić rolę domowej sali kinowej, a obecność ekranu nie będzie przeszkadzać w codziennej funkcjonalności pomieszczenia. Ekran zwijany daje możliwość nie tylko, jak wskazuje nazwa, zwinięcia go, lecz też np. zabudowy w suficie. Takie modele z pewnością pasują bardziej do wnętrz o bardziej różnorodnym zastosowaniu, a także nowoczesnym designie.

Parametry techniczne

Oprócz samego montażu, nie można też oczywiście pominąć kwestii technicznych i możliwości konkretnego modelu. Nieważne, czy wybierzesz elektryczny ekran do projektora, czy inny model, rozmiar powierzchni projekcyjnej powinien być dostosowany do rozdzielczości urządzenia, z jakiego wyświetlany będzie obraz. Istnieją też różne rodzaje powierzchni projekcyjnych, od których zależeć mogą takie szczegóły obrazu, jak kolory oraz kontrast. W różnych warunkach, chociażby ze względu na charakter pomieszczenia kinowego, właściwe mogą być różne opcje. Ekran może mieć też ramkę wokół powierzchni projekcyjnej, co jest cenione przez niektórych użytkowników, ponieważ może bardziej skupiać wzrok na wyświetlanym obrazie.

Jeśli potrzebujesz więcej rad i informacji na temat ekranów projekcyjnych, a także szczegółowych opisów konkretnych modeli, to zapraszamy do sklepu internetowego ANS.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here