Chcesz odbierać telewizję naziemną w swoim domu? Nie wiesz, jak to zrobić? Dowiedz się, jakich sprzętów potrzebujesz, by cieszyć się wysoką jakością obrazu dźwięku.

Telewizja naziemna – co to takiego?

Telewizja naziemna to rodzaj telewizji, której odbieranie jest możliwe dzięki umieszczonym na powierzchni Ziemi nadajnikom. W Polsce do 2013 roku możliwe było odbieranie telewizji tylko i wyłącznie analogowej. Obecnie sygnał jest cyfrowy, co gwarantuje zdecydowanie lepszą jakość obrazu i dźwięku. Aby możliwe było odbieranie sygnału telewizji naziemnej konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, a także prawidłowa jego konfiguracja.

Telewizja naziemna – niezbędny sprzęt

Korzystanie z telewizji naziemnej jest możliwe w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nie trzeba podpisywać żadnych dodatkowych umów ani też uiszczać dodatkowej opłaty. Jedyne, co trzeba zrobić to wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt, który umożliwi odbiór sygnału naziemnego w dobrej jakości.

Odbiornik telewizyjny

Podstawowym sprzętem jest odbiornik telewizyjny, który musi być wyposażony w tuner DVB-T. Większość telewizorów nowszej generacji posiada wbudowany odbiornik. Warto zwrócić uwagę także na to, czy telewizor posiada wbudowany system MPEG-4. Jeżeli korzystasz z telewizora kineskopowego bądź starszych modeli telewizorów, konieczny jest zakup odbiornika. Po zakupie sprzętu, którego cena waha się w granicach 100-150 złotych, wystarczy podpiąć go do telewizora i właściwie skonfigurować. Podpięcie odbiornika powinno odbyć się poprzez kabel HDMI lub SCART, w zależności od rodzaju portu w telewizorze.

Antena

Kolejnym niezbędnym urządzeniem jest antena naziemna. Przed jej zakupem warto sprawdzić sygnał nadawania i dopasować do niego antenę. Prawidłowe ustawienie anteny zapewni najlepszy sygnał, a co za tym idzie – dobrej jakości obraz i dźwięk. Wyróżniamy anteny:

  • wewnętrzne (pokojowe) – które sprawdzają się tylko przy bardzo silnym sygnale,
  • zewnętrzne – zapewniają zdecydowanie lepszy odbiór.

Jeżeli mieszkanie położone jest w niekorzystnej lokalizacji i ze złapaniem sygnału nie jest w stanie poradzić sobie antena zewnętrzna można zastosować wzmacniacz do anteny, który odpowiednio dobrany pozwoli na czysty odbiór obrazu.

Kable, złączki, gniazda

Aby połączyć ze sobą wszelkie elementy całego systemu potrzebnego do odbioru telewizji naziemnej, koniecznie trzeba wyposażyć się w kabel antenowy oraz wszelkie niezbędne akcesoria, które umożliwią montaż anteny na zewnątrz budynku. W tym celu doskonale sprawdzą się uchwyty wykonane ze stali ocynkowanej, które charakteryzują się wysoką odpornością na korozję czy działanie promieni słonecznych. Konieczne może się okazać także wykorzystanie wszelkiego rodzaju przewodów koncentrycznych i przejść gniazdowych. Aby zadbać o estetykę podłączenia telewizji naziemnej warto wykorzystać wszelkiego rodzaju przejściówki umożliwiające przepuszczenie kabli np. przez okno.

Oprócz lepszego odbioru obrazu i dźwięku telewizja naziemna oferuje również dodatkowe funkcje. Umożliwia odbieranie kilku wersji językowych programów, a także korzystanie z napisów do filmów.  Telewizja naziemna i wysokiej jakości sprzęt to gwarancja przyjemnej i przede wszystkim taniej rozrywki.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here